reklama

Katka odpusť našim sudcom, odpočívaj v pokoji

Obvinený a odsúdený Peter Hlaváč sa v septembri roku 2002 „sklamal v hlbokom cite k mladej krásnej žene" a to ho viedlo k tomu, že (podľa obhajoby) toto sklamanie prejavil (údajne „len") tromi fackami, na následky ktorých Katka Jonecová po štyri a pol mesiacoch zomrela.  Táto osoba asi niekoľkokrát v živote upadla do hlbokého citu, keďže s týmito citmi splodila tri deti.  Tento prípad sa ma osobne dotkol,  preto musím k nemu zaujať svoj postoj aj napriek tomu, že po dnešnom rozsudku som stratil reč a stálo ma veľa energie v nižšie uvedených riadkoch krotiť svoje emócie a svoj slovník.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Genéza kauzy je známa a je opísaná napríklad aj dnes na stránke http://korzar.sme.sk/c/5268261/kauza-jonecova-hlavacovi-znizili-trest-na-pat-rokov.html. Táto kauza má niekoľko rozmerov, na ktoré chcem poukázať. Prvým rozmerom je konanie Petra Hlaváča. Je pre mňa nepochopiteľný jav, keď muž, chlap zlyhá z akéhokoľvek dôvodu vo vzťahu k žene tak, že ju fyzicky napadne. Peter Hlaváč, (ako bývalý manažér futbalového klubu) vedel a bol uzrozumený s rozdielom fyzických daností medzi mužom a ženou, a tak vedel a bol uzrozumený s tým, že jeho akýkoľvek fyzický atak voči žene môže spôsobiť vážne následky. Kto videl nebohú Katku ako vyzerala po tomto ataku, aj keď použijem výrok obhajkyne, že obvinený Katku napadol „len" tromi fackami, musí mu byť jasná intenzita tohto útoku a zapochybovať nad pojmom facky. Neviem si predstaviť čo sa odohrávalo v hlave obvineného, keď zdvihol na jemnú ženu ruku, nie raz, nie dvakrát. A údajne nielen ruku. Hlboký cit, ktorým sa oháňala obhajkyňa, nemôže ani v kritickej chvíli vyústiť do vražedného napadnutia objektu hlbokého citu. Aký to je hlboký cit, keď na údajnú chybu partnera reagujem z hĺbky tohto citu tak, že ho zmastím na smrť? Môže o hlbokom cite hovoriť muž, ktorý ako otec rodiny začne žiť s druhou ženou? Cesty lásky sú nevyspytateľné, beriem. No môžeme hovoriť o hlbokom cite v prípade človeka, muža, ktorý ako ženatý otec rodiny túto podvádza spolužitím so slobodnou mladou ženou, ktorú fyzicky napadne za jej údajnú neveru tak, že na následky zomrie? Môžeme hovoriť o hlbokom cite človeka, muža, ktorý aj keď reaguje tak ako reagoval údajne v skrate, následne koná tak ako konal? Akú šancu na nápravu jej údajnej chyby - nevery - dal Katke Peter Hlaváč? On sa poľahčujúcimi okolnosťami oháňa, žiada trest ako výchovnú šancu na nápravu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým rozmerom je postoj spoločnosti k takýmto javom v partnerských vzťahoch. Je pre mňa odporným a zavrhnutia hodným stavom, keď chlap ženu fyzicky alebo psychicky napáda, týra alebo inak spôsobuje bolesť. Trpia tým ženy, trpia tým deti, trpia tým rodiny, blízki, susedia, trpí tým celá spoločnosť. Akékoľvek pohnútky vedúce chlapa k tomu, aby fyzicky napadol ženu sú úbohým prejavom a spoločensky neprípustným javom už v zárodku. Akákoľvek ignorácia alebo aj slabý postoj spoločnosti k takýmto javom sú kritickým prejavom slabej vyspelosti spoločnosti. Aj tento prípad je mementom, aby sme my individuálne, ale aj ako spoločnosť neignorovali prejavy takéhoto správania sa a súčasne aby sme vyvíjali silný tlak na veľmi výrazný sankčný postih za takéto činy. Ešte stále latentne akceptovaný prístup: „ženu, ktorú neudrieš je ako záhrada, ktorú neokopávaš" je hanbou tejto spoločnosti. Je mementom pre ženy, ktoré už len pri schvaľovaní takejto myšlienky zo strany muža, by sa mali zbaliť a odísť. Je to memento pre chlapov, aby sa okamžite postavili na odpor už len pri myšlienkach takéhoto chlapa, pretože aj Katka je (bola) dcérou chlapa, otca. A falošná chlapská solidarita je hanbou chlapa, a nie solidaritou. Ak spoločnosť slabo reaguje na takéto javy, ako sa môže žena odhodlať na odvážny krok a vystúpiť z tieňa svojho týrania?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretím rozmerom je rozhodnutie senátu krajského súdu. Primeraná odpoveď na to, aký trest je spravodlivý za to, že Katka je mŕtva a rodičia jej v slzách chodia páliť sviečky na hrob, neexistuje. Nie, nebol som pri tom (žiaľ alebo našťastie?), vychádzam len z dostupných informácií. Peter Hlaváč fyzicky napadol ženu, ku ktorej údajne cítil hlboký cit a tá na následky zomrela. Je 5 rokov adekvátnym trestom? To nebola nehoda. To nebola nešťastná udalosť. To nebolo zanedbanie si nejakých povinností. Z akéhokoľvek dôvodu (údajná nevera, hádka, rozchod, čokoľvek..) zdvihol chlap ruku s vedomím jasnej fyzickej prevahy nad jemnou ženou a - ak len prijmem pohľad obhajoby - udrel Katku raz, videl čo spôsobil, udrel druhý krát, videl čo spôsobil, udrel tretí krát a opäť videl čo spôsobil. Udrieť raz môže byť skrat. Udrieť viackrát je úmysel ublížiť. Ublížiť tak, že následkom je smrť mladej ženy, nie je skratom. Ako Peter Hlaváč „ ..žije v strese, lieči sa, nemôže spať, riadne žiť, nemal žiadne finančné prostriedky, dostal sa do úplnej izolácie, o čom svedčí aj to, že sa na pojednávaní osobne nezúčastnil" svedčia aj fotky v jeho profile na Facebooku z januára 2009, alebo aj z decembra 2009: http://www.facebook.com/album.php?aid=-3&id=1087637714&ref=mf#!/profile.php?v=photos&id=1087637714 . Katka má svoj „profil" už len tu: http://www.cemetery.sk/?gr_id=5279&pid=620. Katka leží mŕtva v zemi. Už neobuje lyžiarky ako Peter Hlaváč a nepôjde sa lyžovať. Neoblečie si plavky a nepôjde si zaplávať. Už ju jej blízki nepohladia. Nie, nechcem súdiť. Pýtam sa však: ak sa obhajoval poľahčujúcimi okolnosťami a krajský súd v zložení troch žien JUDr. Nemšová, JUDr. Homzová a JUDr. Kohútová prihliadol na tieto poľahčujúce okolnosti a znížil trest okresného súdu (10rokov) na polovicu, prihliadol aj na to, aké šance na nápravu údajnej svojej nevery dostala od Petra Hlaváča Katka? Je 5 rokov adekvátnejším trestom ako 10 rokov? Senát krajského súdu spojil dva trestné činy do jedného rozsudku. Aký je v tomto prípade trest za ublíženie na zdravý s následkom smrti a aký je trest za poistný podvod toho istého páchateľa? Aký je pomer týchto trestov v treste 5 rokov? 1:4? 2:3? Aký je teda vlastne trest? O dva roky je za slušné správanie vonku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spravodlivosť je nedefinovateľný pojem. Spravodlivý výsledok súdneho procesu je však výsledok, ktorý obe strany zúčastnené na tomto procese môžu v osobnom kútiku svojho najintímnejšieho svedomia považovať za primeraný, spravodlivý. Tento výsledok takým ani z ďaleka nie je. Páchateľ je spokojný, poškodeným ostali naďalej slzy pre plač a obrovské sklamanie. Vážení rodičia, urobili ste čo ste mohli. Pán obhajca ďakujem. Katka odpusť našim sudcom. Odpočívaj v pokoji.

Jaroslav Hirman

Jaroslav Hirman

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolské vzdelanie získané na Fakulte Verejnej správy UPJŠ KE. "Malý" doktorát som získal na tej istej fakulte z verejnej politiky a ústavného práva. Momentálne aj poslanec miestneho zastupiteľstva. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu