reklama

Hrabko Leško Procházka a ich slovný mariáš.

V dnešnom SME (23.7.2010) som si prečítal komentár Juraja Hrabka „Budú tamtí ako hentí?". Vzápätí som si prečítal predmetný článok pána Leška aj pána Procházku. Komentár pána Leška je typickým názorovým komentárom, vyjadrujúcim z môjho pohľadu určitý apel na slušnosť v politike. Avšak pán Procházka oponuje jasným vecným argumentom, ktorý aj napriek výhradám pána Hrabka, je nespochybniteľným faktom. A čísla nepustia. Jediným možným riešením a možno to mal pán Leško na mysli, a pri všetkej úcte k nemu si to len dovolím odhadnúť, keďže naozaj mi ani neprislúcha a naozaj ani netuším, na čo pán Leško skutočne myslí, by bolo v jednom (prípadne vo viacerých) výboroch zmeniť pomery v prospech opozície, aby konečný  matematický pomer vo výboroch zodpovedal celkovému matematickému pomeru v parlamente.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Avšak takáto skutočnosť by následne politicky a ani matematicky v jednotlivostiach, teda v konkrétnych výboroch, nezodpovedala skutočnému matematickému a politickému pomeru v parlamente. Pripustiť úvahu, že by sa to dalo realizovať v niektorom (niektorých) menej podstatných výboroch by som hneď na začiatku zrušil úvahou, že ak je niektorý výbor menej podstatný (prípadne až nepodstatný), tak ho zrušme a neriešme.

Pán Hrabko v texte kladie dve otázky: „Kým Leško stavia na parlamentnú slušnosť, Procházka argumentuje parlamentnou aritmetikou, pričom odkazuje, že aritmetika má prevahu. Nemá - bolo by tak iba v prípade, ako aj samotný Procházka poznamenáva, „ak" má zloženie výborov odrážať pomery v pléne. Prvou otázkou na diskusiu teda je, či má, alebo nemá. A druhou, či naozaj musí mať parlament toľko výborov, koľko ich má - či ich nemá iba preto, aby bolo čo najviac poslancov uspokojených funkciami a sekretárkami."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za súčasného stavu má Procházkova aritmetika prevahu. V zásade aj za akéhokoľvek stavu bude mať aritmetika prevahu, pretože aj keby došlo k ústavnému posilneniu pozície politickej menšiny, teda opozície (akejkoľvek v akomkoľvek zložení), čo by podľa mojej mienky bolo potrebné v súlade s napĺňaním obsahu princípov konštitucionalizmu (napr. s princípom pluralizmu), tak matematický pomer kreovania takto zadefinovaných výborov sa bude odrážať v nejakých aritmetických počtoch ako jediný relevantný faktický zdroj/spôsob ich kreovania. A tie budú mať reálnu číselnú prevahu nad akýmikoľvek argumentmi a politickými pomermi. Ústava SR v článku 73 ods. 1 totižto určuje aj základ parlamentných počtov, pretože číslo 150 sa stalo základom pre všetky výpočty ústavne významného množstva poslancov. Parlamentným mechanizmom zostavovania jednotlivých výborov a inštitútov sa vytvára priestor pre kontrolu koalície opozíciou, rovnako tak aj na prejednávanie rôznych názorov a ich presadenie sa. Žiaľ, už spomínaná absencia ústavného vymedzenia v zmysle jasnejšieho zadefinovania pozície, úlohy a fungovania parlamentnej menšiny v Ústave Slovenskej republiky spôsobuje politickú nekultúru a neslušnosť naprieč celému spektru slovenského parlamentarizmu samostatného Slovenska. A v tomto sa nedá nesúhlasiť s apelom na slušnosť prezentovanú pánom Leškom. V tomto ja aj nachádzam odpovede na otázky pána Hrabka. Potom nastanú iné otázky, na mieru slušnosti v politike, na mieru politickej kultúry a efektívne fungovanie parlamentu a ich výborov, keďže skúsenosti a hodnotenia kultúry a slušnosti Slovenskej politiky sú rôzne, len nie limitne sa blížiace k vyspelej politickej kultúre a slušnosti. Skôr k ich suterénom, pretože niekedy ani tie základy nedosahujú. Avšak je potrebné na to stále apelovať a nádejať sa. V tom je apel pána Leška úplne korektný a správny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pán Hrabko spomína vo svojom texte aj referendum. Ak je to ten istý pán Juraj Hrabko, ktorý moderuje diskusné relácie v Slovenskom rozhlase po 12.30h, a je to ten istý Juraj Hrabko, ktorý predmetnú reláciu moderoval aj 18.6.2010, a ktorý sa vyjadril v tom zmysle, že „...na Slovensku sme mali neúspešné referendá okrem toho jedného zmanipulovaného...", tak v tom prípade má tento pán Hrabko zvláštny názor na referendum a radšej by toto slovo nemal používať. Alebo by mohol tento svoj výrok prezentovaný na pôde verejnoprávnej inštitúcie vysvetliť a zdôvodniť, prípadne ho komentovať ako vyjadrenie jeho názoru, na ktorý má bez pochyby právo, a nie ako tvrdenie.

Jaroslav Hirman

Jaroslav Hirman

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolské vzdelanie získané na Fakulte Verejnej správy UPJŠ KE. "Malý" doktorát som získal na tej istej fakulte z verejnej politiky a ústavného práva. Momentálne aj poslanec miestneho zastupiteľstva. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu